Google Yeni Telefonlarda Android Desteğini Çekti

Rekabet kurumunun Android işletim sistemi içerisinde yüklü gelen uygulamalar sebebiyle Google’a kestiği yüklü ceza sonrası Android cihazlarda google servislerinin çalışmayacağı iddiası ortaya çıkmıştı. Gündeme bomba gibi düşen bu iddia sonrası ise Google’dan konuya ilişkin şöyle bir açıklama geldi:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Bu açıklama ne anlama geliyor

Google ile Rekabet kurumu arasında bir anlaşma sağlanana kadar, Google servislerinin Android cihazlarda yüklü olmayacak. Satışa açılacak yeni nesil akıllı telefonlar Google’ın servislerinden faydalanamayacak. Google Play Store uygulama mağazası telefonlarda yer almayacak.

Umarım ki ilerleyen zamanlarda Google ve Rekabet kurumu arasındaki bu anlaşmazlıklar kullanıcılar yararına çözülür ki önünde sonunda çözüleceğini düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın.