.tr Uzantılı Alan Adları Taşınıyor

30 Yıla yakın süredir ODTÜ yönetiminde olan “.tr” Alan adının yönetimi Bilgi Teknolojileri Kurumu’na geçti.

Merhaba herkese, Web sitesi sahiplerini ilgilendiren bir konu hakkında sizlerle bilgi paylaşımında bulunmak istediğim bu yazımda .tr alan adlarının Nic.tr’den BTK’ya devri hakkında bilgiler aktaracağım.

ICANN(Internet Corporation for Assigned Names and Numbers,İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) yönetim kurulunda alınan karar doğrultusunda 30 yıla yakın süredir ODTÜ yönetiminde olan ve nic.tr üzerinden yönetilen alan adlarının kontrolü Bilgi teknolojileri kurumuna devroluyor.

Devir işlemi yaklaşık 3 ay sürecek ve bu süre sonrası nic.tr tamamen devre dışı kalacak.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer .tr uzantılı bir alan adına sahipseniz ve nic.tr üzerinden yönetiyorsanız:

  • ilk olarak nic.tr aktarım ekranını açınız.
  • daha sonra, aktarım işlemini başlatmak istiyorum linkine tıklayın.
  • sonrasında sorumlu kodunuz ve şifrenizi giriniz.
  • Kayıt Operatörü Seçim Ekranından istediğiniz operatörü seçip devam butonuna tıklayınız.
  • Otomatik olarak yönlendirileceğiniz transfer ekranında, cep telefonunuza onay kodu gelecek.
  • Onay kodunu girdikten sonra aktarımınız tamamlanacaktır.

.com.tr alan adınızı nic.tr harici operatörlerden aldıysanız bu konuda hiç bir işlem yapmanıza gerek yok.

Konuya Dair nic.tr tarafından yapılan kamuoyu duyurusu ise şu şekilde:

“Değerli Kullanıcılarımızın Dikkatine;

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1990 yılında IANA/ICANN’den aldığı uluslararası yetki ile ülkemizin internet bağlantısını sağlamıştır ve o günden bu yana, kendi personeli tarafından oluşturulan Nic.TR sistemi ile “.tr” uzantılı alan adlarının tahsis ve işlemlerini başarı ile yönetmiştir.

Üniversitemiz, 21 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı sözleşme ile “.tr” Kayıt Otoritesi yetkisini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na devretmiştir. Sözleşme gereği, 2020 Ağustos ayında Nic.TR sisteminin kapatılması ve .tr Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) faaliyete geçmesi öngörülmektedir. İnternet Alan Adları Tebliği’nin Geçici 4 üncü maddesi gereğince TRABİS, BTK tarafından ilan edilmesini müteakip faaliyete geçecektir. İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin Geçici 1 inci maddesinin altıncı ve yedinci fıkralarına göre ise TRABİS faaliyete geçtiğinde Nic.TR’de kayıtlı olan tüm alan adları sahiplerinin bir kayıt kuruluşunu seçmeleri, herhangi bir kayıt kuruluşu bulunmaması durumunda ise söz konusu alan adlarına ilişkin işlemlerin doğrudan TRABİS vasıtasıyla yürütülmesi gerekmektedir.

ODTÜ / Nic.TR “.tr” Alan Adları Yönetimi yetkisini BTK’ya devretmekle birlikte, 20 yıldan fazla süredir yürütmekte olduğu Kayıt Operatörü işlevini TRABİS faaliyete geçene kadar sürdürecektir. Bu amaçla yine ODTÜ şemsiyesi altında ve %100 ODTÜ Geliştirme Vakfı (ODTÜ-GV) sahipliğinde, ODTÜ GV BİLGİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (METUnic) kurulmuştur. İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince BTK tarafından kayıt kuruluşları belirlenecektir. METUnic, bu kapsamda TRABİS’in faaliyete başlaması ile birlikte ilgili mevzuata uyumlu bir şekilde hizmet verecektir.

23 Aralık 2019 tarihinde Nic.TR tarafından yönetilmekte olan “.tr” uzantılı alan adları (sistemde yetkili olarak tanımlanmış kullanıcılarımızın onayı ile) METUnic‘e veya diğer Kayıt Operatörlerimize aktarılabilecektir. Aktarım sistemi ile ilgili detaylı bilgi aktarım devreye girdiğinde sayfamız üzerinden duyurulacaktır.

www.nic.tr sayfası üzerinden yeni alan adı tahsisi ve yenileme işlemleri de en geç 3 (üç) ay içinde durdurulacaktır. Bu nedenle, özellikle yenileme süresi yaklaşmış olan alan adı yetkililerinin aktarım sürecini hızla tamamlamaları önerilmektedir.

Saygılarımızla,

Nic.TR (“.tr” Alan Adları) Yönetimi”